Prax absolventov nie je najdôležitejšia.

Autor: Milan Žúbor | 2.10.2013 o 13:04 | (upravené 2.10.2013 o 13:18) Karma článku: 5,55 | Prečítané:  1058x

Nepodstatný názor jedného absolventa s praxou napísaný na kolene, ktorý kedysi hľadal a nenašiel....to čo si predstavoval a naozaj chcel. Nedalo mi nezareagovať na články prípadne komentáre, ktoré víťazoslávne ospevujú prax pred vysokoškolským štúdiom, bez hlbšej analýzy zhodnocujú, že absolvent s praxou je omnoho lepším absolventom ako ten bez nej. Samozrejme na toto zistenie nepotrebujete titul za pred aj pod menom, je pomerne logické, ale...

Ako študenta doktorandského štúdia v Olomouci ma v parku za krásneho jesenného rána pri lacnej cigaretke zo slušnosti a úcty voči kolegom i študentom napadlo napísať akýsi „protinázor" na všetky komentáre týkajúce sa zhadzovania vysokoškolského štúdia a dokonca jeho nepotrebnosť v rámci určitých odborov. Samozrejme nemyslím na rôznych informatikov, lekárov a iných, pretože podľa týchto názorov si trh práce vyžaduje práve týchto absolventov a my ostatní sme pre spoločnosť ako takú nepriatelia :).

Tak v prvom rade absolventi rôznych odborov z mojich vlastných skúseností naozaj nemajú naivné predstavy 15 ročného adolescenta ako jednoducho po ukončení štúdia získajú najlepšie platené miesto v súkromnej či štátnej správe a ani si nemyslia, že bez praxe a životných skúseností ho zamestnajú do jednej minúty po zahlásení sa na úrade práce. Jednoducho ísť na vysokú školu je celosvetový trend, ktorý môžeme pozorovať aj v iných krajinách a úprimne si myslím, že je to len dobre. Človek je Zoon Politikon, potrebujeme študovaných ľudí, ktorí okrem erotických časopisov, výsledkov v športe a Nového Času čítajú aj odbornú či filozofickú literatúru. Práve na týchto základoch môžeme vybudovať občiansku a kultúrnu spoločnosť, v ktorej existujú jednotlivci zaujímajúci sa o veci verejné a o problémy Slovenska a majú potrebu ich riešiť, v mnohých prípadoch dobrovoľne bez akéhokoľvek finančného ohodnotenia. A určite mi dáte za pravdu, že informatik jednoducho nemá potrebné vedomosti na vyriešenie problematiky rómskych osád na Slovensku. Inými slovami nie všetko sa môže merať peniazmi či štatistikou, sú jednoducho vyššie hodnoty pri ktorých hodnotíme či daný človek prežil svoj život dobre a spravil všetko preto aby si mohol povedať aký jeho šťastný život je.

A tu sa dostávam k tomu najpodstatnejšiemu čo mne a mnohým iným vysoká škola dala a stále môže dať. Táto inštitúcia mi okrem „vzdelania bez praxe" J ako sa často hodnotí náš zlý vzdelávací systém dala okrem iného najlepších priateľov na celý život, nespočetné množstvo zážitkov či možnosť bezproblémového cestovania po celom svete. Individualita vo vysokoškolskom štúdiu predsa spočíva v tom, že je na mne ako využijem možnosti, ktoré mi daná univerzita poskytuje. Je na mne či si popri štúdia nájdem neplatenú stáž alebo platené zamestnanie, je predsa na mne či si  poctivo určitú knihu prečítam alebo len použijem vedomosti mojich múdrejších kolegov. Prečo máme na Slovensku všetci pocit, že všetko vyrieši za nás niekto iný a my sa neskôr sťažujeme ako som aj chcel, ale nikto mi neposkytoval možnosti.

Nie všetky veci sú totiž o peniazoch a na to sa bohužiaľ vo väčšine súčasných názoroch nielen o univerzitách či absolventoch zabúda. Nechceme predsa masu absolventov, ktorá bude vychovávaná len k tomu aby si v čo najkratšom čase našla zamestnanie, v ktorom skončí do konca svojho života a tým bude vylepšovať štatistiky zamestnanosti. Život je predsa aj o užívaní si, spoznávaní či cestovaní, o naberaní životných skúseností. Jednoducho každý poznatok a osobne si myslím akýkoľvek aj taký, že miešať rum s borovičkou nemusí byť vždy vhodné, mi v budúcnosti pomôže rozhodnúť sa správne aj práve pri voľbe zamestnania. Súčasný svet poskytuje obrovské možnosti, prečo by som si mal hľadať prácu len v odbore, ktorý som vyštudoval. Prečo dnes majú všetci potrebu radiť mladým ľudom ako sa majú správať, vy ste ako mladí v tejto dobe nežili, neuvedomujete si aké je zložité nájsť si bývanie či dokonca vašu ospevovanú prax. Je zložitá doba, ale my to prežijeme, nebojte sa ešte sa na vás narobíme :)....naveky amen

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?